PÄŤ SLOVENSKÝCH GOLFISTOV SI ZAHRÁ D+D REAL SLOVAKIA CHALLENGE

0
29

Najväčší golfový turnaj profesionálov sa koná od 9. do 12. júla 2015 v Penati Golf Resort neďaleko Senice.

Druhý ročník turnaja D+D REAL Slovakia Challenge v rámci série European Challenge Tour sa koná od 9. do 12. júla v Penati Golf Resorte neďaleko Senice. Hráči si na odmenách rozdelia 165 tisíc Euro, víťaz získa 26 400 Euro. Hraciu kartu dostalo päť slovenských golfistov: Juraj Zvarík, Jakub Hrinda, Peter Valášek, Michal Brezovský a Ján Friesz. Jediným profesionálom je v tejto zostave Juraj Zvarík, ale najviac preslávil slovenský golf iba 15-ročný amatér Jakub Hrinda. Bude najmladším účastníkom turnaja a po prvýkrát bude hrať za Slovensko ako člen reprezentačného tímu.

„Na jar som si pri futbale zlomil ruku, uvidím, aká bude forma, “hovorí Jakub Hrinda, skoro dvojmetrový chlapec s výškou basketbalistu a figúrou hokejového obrancu.

Na turnaji ho sprevádza otec Daniel, fagotista Katarskej filharmónie, inak pri turnajoch Jakubov caddy, a mamička Agáta.

„Jakub robí všetky športy. Futbal, tenis, pustil sa do ping pongu,“ pripojuje muzikologička Agáta Hrindová.

Koncom januára sa o ňom dozvedel celý golfový svet, keď si vybojoval hraciu kartu na Qatar Masters v Dauha potom, čo zvíťazil na Qatar Amateur Open. K jeho štartu sa vyjadrovali napríklad Justin Rose a Henrik Stenson.

„V jeho veku som ešte rozhodne nehral European Tour, nech si to predovšetkým užije. To je najdôležitejšie,“ povedal v januári Henrik Stenson, aktuálne šiesty hráč sveta. Na Qatar Masters rozhodne Hrinda hanbu neurobil. Zahral behom dvoch kôl +7, rovnaký výsledok ako hviezdny Talian Manassero.

Hrinda žije šesť rokov s rodičmi v Katare. Domov sa vracia v lete. V Dauha navštevuje britskú školu. Jeho vzorom je Ernie Els, s ktorým sa osobne stretol pri spomínanom turnaji v Dauha. Na svoj vek má výnimočné telesné parametre. Golfu sa venuje niekoľko hodín denne, má austrálskeho trénera, za ktorým lieta niekoľkokrát za rok do čínskeho Šanghaja. Jeho talent už si všimla aj slávna univerzita v americkom Stanforde, ktorú študoval napríklad Tiger Woods.

„O turnaj je medzi hráčmi po celom svete obrovský záujem. Minuloročná premiéra patrila medzi najlepšie hodnotené turnaje European Challenge Tour v celej sezóne. Tento rok sme zvýšili odmeny o päť tisíc Euro,“ hovorí Petr Dědek, majiteľ promotérskej spoločnosti RELMOST.

Najvyššie postaveným hráčom vo svetovom rebríčku bude Portugalec Ricardo Gouveia (195. miesto), víťaz turnaja v Nemecku v minulom týždni. Najväčšou hviezdou bude Velšan Rhys Davies. V minulosti patril do prvej svetovej päťdesiatky, v roku 2010 vyhral na European Tour v Maroku, tento rok zvíťazil v rámci Challenge Tour na Turkish Airlines Challenge.

Po prvých dvoch kolách, ktorých sa vo štvrtok a piatok zúčastní 156 golfistov z celého sveta, prejde do finálových kôl cez víkend 60 najlepších. Žiadnemu slovenskému golfistovi sa ešte nikdy nepodarilo prejsť takzvaným cutom. V domácom prostredí majú jedinečnú šancu. Vlani skončil najlepšie Peter Valášek so skóre +1. Turnaj prebieha denne od 7:30 do večera. Vstup je zadarmo! Nedeľné slávnostné vyhlásenie prebehne okolo 16. hodiny.